تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

February 12, 2024
17:25 دوشنبه، 23ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160582

رئیس مرکز ملی بهبود محیط کسب‌وکار شروط صدور مجوزها را اعلام کرد

منبع: ایسنا

رئیس مرکز ملی بهبود محیط کسب‌وکار با تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای عبور از نظام مخدوش مجوزدهی کسب‌وکار در کشور که با امضاهای طلایی و رویه‌های فسادآمیز آمیخته شده بود و ورود به فضای شفاف و آسان دریافت مجوز اظهار کرد: «تعداد ۱۱۴۲ شرط و مدرک ناهنجار در کل مجوزها برای صدور مجوزهای کسب‌وکار به تفکیک منشاء تصویب، شناسایی شد که ماحصل این اقدام، تدوین دو لایحه به‌ منظور اصلاح یا حذف ۱۰ ماده قانونی و همچنین اصلاح یا حذف ۷۰ مقرره برای تصویب است.»

سید امیر سیاح، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار با تشریح اقدامات انجام‌شده در ۲۹ ماه فعالیت دولت سیزدهم در زمینه تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، به مشکلات حل‌نشده این حوزه پیش از دولت سیزدهم اشاره و اقدامات این مرکز را تشریح کرد: «با توجه به اهمیت موضوع بهبود محیط کسب‌وکار و مشکلات موجود در این زمینه برنامه‌هایی به‌عنوان برنامه‌های راهبردی-عملیاتی وزارت اقتصاد در این زمینه تدوین شد.»

مقررات‌زدایی از طریق اصلاح و حذف قوانین و مقررات مخل کسب‌وکار، توسعه و تکمیل درگاه ملی مجوزها، رقابت‌پذیر و پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد، صدور مجوزهای زمین‌پایه با اجرای مصوبه لایه‌های اطلاعات مکانی و اخذ آنلاین پاسخ استعلام‌های زمین از درگاه ملی مجوزها ازجمله اقدامات انجام‌شده است.

ساده‌سازی شرایط و فرآیند صدور مجوزهای کسب‌وکار
سیاح ساده‌سازی شرایط و فرایند صدور مجوزها را یکی از دستاوردهای حاصل‌شده از این اقدامات برشمرد و گفت: «تصویب بیش از ۱۹۴۶ مجوز در هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار، تعیین مجوزهای ثبت‌محور و تأییدمحور، تصویب ۲۸۹۸ مجوز صنفی کشور، اصلاح رویه دستگاه‌ها و مراجع صدور مجوز در خصوص هزینه‌های صدور مجوز و شفاف‌سازی هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های غیرضروری اداری و قابل رصد کردن فرایندهای اخذ مجوز فعالیت و بخش عمده‌ای از استعلامات بین‌دستگاهی نیز در دولت سیزدهم محقق شد.»

حذف ۱۱۴۲ شرط و مدرک ناهنجار از صدور مجوزهای کسب‌وکار
رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار درباره اقدامات انجام‌شده در راستای تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار عنوان کرد: «تعداد ۱۱۴۲ شرط و مدرک ناهنجار در کل مجوزها به تفکیک منشاء تصویب، شناسایی شد که ماحصل این اقدام، تدوین دو لایحه به‌ منظور اصلاح یا حذف ۱۰ ماده قانونی یا در حکم قانون برای تصویب در مجلس شورای اسلامی و همچنین اصلاح یا حذف ۷۰ مقرره در سطح هیئت وزیران برای تصویب در هیئت وزیران است. تعداد ۸۶۹ رویه داخلی نیز شناسایی شد که جهت اصلاح یا حذف، به دستگاه‌های مربوطه ارجاع داده شده است.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.