فناوری اطلاعات

کاربران چینی به دلیل ممنوعیت ورود تراشه‌های TPM قادر به نصب ویندوز 11 نیستند

منبع: زومیت
 
طبق قوانین چین، ورود تراشه‌های TPM به این کشور ممنوع است و بسیاری از کاربران چینی به دلیل برخوردار نبودن دستگاهشان از تراشه‌ی TPM 2.0، نمی‌توانند به ویندوز 11 کوچ کنند.
 
اگر اخبار زومیت را دنبال کرده باشید، مایکروسافت نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۱ را برای دسترس تمامی کاربران دنیا منتشر کرده است و دارندگان ویندوز ۱۰ می‌توانند هم‌اکنون به‌صورت کاملا رایگان اقدام به نصب ویندوز ۱۱ به‌صورت به‌روزرسانی کنند. البته نصب ویندوز ۱۱ نیاز به سخت‌افزار مناسب دارد.
 
درواقع کاربران در حالتی می‌توانند به ویندوز ۱۱ کوچ کنند که دستگاهشان نه‌تنها سخت‌افزار سازگار با ویندوز ۱۱ داشته باشد؛ بلکه از تراشه‌ی TPM 2.0 نیز استفاده کند. برخی از کاربران در حال خرید سخت‌افزار مناسب برای تجربه‌ی جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت هستند؛ اما چالش‌های موجود بر سر راه کاربران چینی فراتر از حد تصور است.
 
طبق قانونی که در چین وجود دارد، ورود تراشه‌ی TPM ساخت کشورهای دیگر ممنوع است و درنتیجه کاربران باید از سخت‌افزاری استفاده کنند که تراشه‌ی TPM آن توسط شرکت‌های چینی ساخته شده باشد. همین امر سبب می‌شود بسیاری از کاربران چینی شانس تجربه‌ی ویندوز ۱۱ را از دست بدهند؛ زیرا جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت برای نصب روی دستگاه‌های مختلف نیاز به تراشه‌ی TPM 2.0 دارد.
 
به گزارش WindowsCentral، دولت چین برای لغو قانون مورد نظر برنامه‌ای ندارد و مایکروسافت ویندوز ۱۱ را طوری طراحی و توسعه داده که نیازمند به این تراشه‌ است. البته راهکاری ارائه شده که کاربران بتوانند در هنگام نصب، تأیید تراشه‌ی TPM 2.0 را دور بزنند؛ اما ردموندی‌ها اعلام کرده‌اند که انجام چنین اقدامی بسیار خطرناک و عواقب آن به عهده کاربر خواهد بود.
 
مایکروسافت راهکار دور زدن تأیید تراشه‌ی TPM 2.0 را ارائه داده است؛ اما در صفحه‌ی مربوطه به ارائه‌ی راهکار توضیح داده می‌شود که هیچ به‌روزرسانی برای دستگاه‌هایی که از چنین روشی استفاده کرده‌اند ارائه نخواهد شد و ارائه‌ی خدمات پشتیبانی نیز قطع خواهد شد.
 
اگر راهکاری مناسب برای کاربران چینی ارائه نشود، مایکروسافت بازار بزرگی را از دست خواهد داد. در سال ۱۹۹۹ چین راهکاری متقابل با تراشه‌ TPM ارائه کرد که TCM نام دارد. TCM مخفف عبارت Trusted Cryptography Module است و جایگزینی برای TPM در چین به شمار می‌رود.

​​